› BYLINKY / LÉČIVKY / ZELENINA
1 2 »
Stránka 1 z 2 - 15 položek celkem
Plectranthus spp. Pokojová léčivka, která je příbuzná s rýmovníky a má i stejné využití. Pěstuje se jako nenáročná pokojová rostlina na světlém místě s letněním venku. Napomáhá při nachlazení a léčbě chřipkových onemocnění. Z listů můžeme připravit lahodný čaj, obykle jeden lístek na jeden šálek. Bylinka je vhodná jak už z názvu vyplývá při chřipce, nachlazení a rýmě. Rostlinka se dá použít i k inhalaci, uvolňuje dýchací cesty..
Rostlina původně pocházející ze Střední Ameriky, kde byla používána domorodci jako sladidlo. Lipie obsahuje ve svých listech nekalorické přírodní sladidlo a je mnohonásobně více sladší, než třeba více známá Stévie sladká. Lipie tvoří šlahouny kobercově (převisle) rostoucí až metr dlouhé a charakteristické bílé květy. Bezkalorické sladidlo pro diabetiky do čajů, různých nápojů, pokrmů a salátů. Listy lze konzumovat čerstvé, nebo je sušit či zmrazit. Dále jako dekorativní rostliny v květináčích nebo venkovních truhlících. Keříky v kontejnerech, zasíláme celoročně.
Iboza species. Léčivá pokojová rostlina s využitím při bolesti hlavy, proti nachlazení, napomáhá při zažívacích obtížích, působí proti bakteriím a plísním. Na pěstování je nenáročná, přes rok ji lze letnit venku a v bytě se pěstuje na světlém místě. Z listů se vyrábí masti, vymačkává se šťáva kterou lze potřít spánkovou část a zadní stranu krku. Léčivá je i samotná vůně, která připomíná meduňku, mátu a růži. Působí i vělmi dekorativně a v létě kvete hezkými fialovými květy..
Plectranthus montanus. Léčivka, stálezelený polokeř. Má drobné, světle zelené listy pokryty bílými chloupky s nádhernou vůni podobnou eukalyptu. Aroma z listů odpuzuje komáry a moly. Roste do výšky kolem 40-50. Vhodný také do závěsných květináčů. Z listů se uvolňuje vonná silice, která léčí projevy rýmy a astmatu. Pomáhá při bolestech hlavy, horečce, kašli, nachlazení, zánětu průdušek, malárii a vysokém krevním tlaku. Má dobréprotizánětlivé i protiplísňové účinky..
Využití je zejména ve farmacii, kosmetice a jako odpuzovač hmyzu. Využívá se také v gastronomii jako výrazné koření. Své místo má levandule i v medicíně, kde se používá její olej jako masážní prostředek, přidává se také do koupelí. Zevně se používá jako součást mastí při zánětech nervů, revmatismu nebo dně, špatně se hojící rány. Její silice podporují prokrvení pokožky. Taktéž je velmi používanou rostlinou jak dekorativně na záhonech, tak v květináčích. Sbírá se květ i nať. Větve se seřezávají za suchého počasí v červenci až v srpnu, ještě před úplným rozvitím květů, suší se..
Mrazuvzdorná, léčivá rostlina, jeden z nejodolnějších kultivarů pocházející z Německa. Rozmarýn je odolný, dobře roste a zimuje i v našich klimatických podmínkách. Jde o velmi oblíbenou, léčivou, aromatickou rostlinu. Používá se do pokrmů a pro svou silně aromatickou vůni také v aromaterapii. Využití v léčitelství má jako stimulátor krevního oběhu, k léčbě astmatu, revmatismu, nachlazení, bolestí hlavy, nespavosti a nervových onemocnění. Působí blahodárně na celkový stav organismu a má desinfekční účinky. Zasíláme levně na dobírku po celý rok..
Novější odrůda mochyně, která se vyznačuje chutnými šťavnatými plody. Plody jsou sladké, aromatické a připomínají chuť vanilky. Rostlina je léčivá, obsahuje mnoho vitaminů a minerálních látek. Pěstuje se podobně jako rajčata, je nenáročná. Konzumovat plody lze čerstvé nebo je dále zpracovávat. Vyrábí se marmelády, kompoty, suší se. Sazenice v kontejnerech, zasíláme levně na dobírku po celý rok..
Jedna z nejvýznamějších léčivých rostlin využívaných po tísíce let v tradičním asijském léčitelství. Pochází z tropických oblastí Asie, Číny a Indie. Roste jako plazivá půdokryvná rostlina s přikořeňujícími výhonky. Má drobné zelené květy, později zbarvující se do červena. Přispívá k dlouhověkosti, posílení imunitního systému, blahodárně působí na nervovou osustavu a má uklidňující účinky. Konzumace ovlivňuje oční sítnici, zmírňuje průběh cukrovky, léčí revmatismus, snižuje riziko senility, zabraňuje usazování cholesterolu a zlepšuje krevní oběh..
Léčivá rostlina pocházející z tropů a subtropů Střední a Jižní Ameriky, Tichomoří a Austrálie. Má ráda teplo a vlhko, u nás se pěstuje jako pokojová rostlina. Přes léto ji lze pěstovat venku ve volné půdě nebo v truhlících na balkoně či okně. Zajímavostí je její opojná vůně připomínající hyacinty před deštěm. Zevně ji lze používat jako aloe na hojení ran a spálenin, má protizánětlivé a hojivé účinky. Doporučuje se při cukrovce, rakovinných onemocněních, nemocech žaludku, tenkého střeva, sleziny a žlučových cest. Léčí astma, žaludeční vředy a alergie..
Jedlý selský křen nenáročný na pěstování a hodící se do našich podmínek. Dorůstá do výšky kolem 1,2 m, kvete bíle hroznovitým květenstvím od května do června. V případě využití kořenů se květy odstraňují, aby nebránily rychlejšímu růstu. Je plně mrazuvzdorný, zasíláme v levně na dobírku po celé ČR, kontejnery P9.
Vytrvalá, stálá, nenáročná rostlina s širokým využitím. Pěstuje se kvůli jedlým narůžovělým řapíkům listů, využívají se tepelně zpracované. Listy se sklízí do doby vykvetení. Listy obsahují řadu prospěšných látek, minerály, vitamíny, vlákninu. Napomáhají snižování cholesterolu v krvi nebo při zácpě. Řapíky se využijí při výrobě moučníků, polévek, zavařenin, kompotů, jako náplň do knedlíků a další. Zasíláme levně na dobírku po celé ČR!
Schisandra chinensis. Strom pěti chutí, popínavá dřevnatá, mrazuvzdorná liána. Jsou třeba alespoň dvě rostliny pro pravidelnou plodnost. Tato rostlina je celá léčivá a má velmi silné tonizující účinky na organismus. Plodí červené bobule, které se suší, vyrábí se marmelády, šťávy, kompoty, z listů čaje. Produkty z klanoprašky mají blahodárný vliv na fyzický i psychický stav organismu, podporují činnost orgánů, zlepšují zrak. Rostliny jsou v kontejnerech, lze je vysazovat kdykoliv od jaro do podzimu..
Nastavení